Menu Zavrieť

Česko/slovenské okamžiky pod koňom

Česko/slovenské okamžiky pod koňom

Vo vrchnej časti Václavského náměstí je až do 15. februára k videniu putovná fotografická výstava Česko/slovenské okamžiky. Premiéru mala vlani v lete v rámci 48. ročníku festivalu Letní filmová škola. Pripravili ju pracovníci Českej tiskovej kanceláře (ČTK) za pomoci takmer 130 snímkov, ktoré zachytávajú známé i menej známe momenty zo spoločnej histórie a aj dvojitého rozpadu československého štátu. Výstava, ktorá vznikla pri príležitosti 30. výročia rozdelenia ukazuje aj vzájomné vzťahy Čechov a Slovákov za posledných 30 rokov.

„Naší ambicí není odvyprávět do detailu dějiny Československa a jeho rozdělení. Chceme prostřednictvím zpravodajských fotografií ukázat, co nás spojovalo, ale také rozdělovalo. A to nejen na úrovni politické, ale i snímky z běžného života, kultury či sportu,“ uviedla za autorský tím šéfredaktorka spravodajstva ČTK Radka Matesová Marková.

Výstavu obohacujú aj fotografie, ktoré pripadli po „rozvode“ novo vytvorenej agentúre TASR. Vďaka čomu je jej súčasťou okrem iných aj ikonický snímok Alexandra Dubčeka skákajúceho do bazénu  na kúpalisku v Santovke.

Už piata v poradí, vznikla k nej aj kniha

Ako uviedla ČTK na svojej internetovej stránke ide už o piatu putovnú výstavu ČTK nesúcu v názve slovo okamžiky. Prvou bola v roku 2018 pri príležitosti stého výročia založenia Československa a ČTK, niesla pomenovanie Okamžiky století, po nich následovaly Okamžiky sametové revoluce, Nežádoucí okamžiky a Olympijské okamžiky.

Na základe aktuálnej výstavy vznikla aj rovnomenná fotografická kniha.

„S myšlenkou přetavit výstavní materiál do knihy jsme si pohrávali už při přípravě expozice. Výstava má totiž velmi bohatou textovou stránku, která je z větší části dílem Pavla Lukáše z dokumentační redakce ČTK. Pro knižní zpracování jsme se definitivně rozhodli po pozitivním ohlasu na výstavu na Letní filmové škole,“ prezradil šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch.

Dvestostránková publikácia obsahuje až 160 fotografií. „Zatímco výstava v některých pasážích více akcentuje slovenské prvky společné historie, do knihy jsme ve větší míře doplnili i prvky české. Výrazně jsme například rozšířili kapitoly o československé kultuře či sportu,“ objasnila Marková.

Výstava by mala byť následne k videniu v Bratislave už od 16. februára.

ZDROJ: -rajvo-, foto: Radovan Vojenčák