Menu Zavrieť

V Praze kvůli CRP testu již nemusíte k lékaři ani do lékárny

V Praze kvůli CRP testu již nemusíte k lékaři ani do lékárny

Než se vydáme k lékaři, snažíme se nemoc zvládnout vlastními silami. Zvyšujeme příjem vitamínů, pijeme bylinné čaje. Volně prodejnými léky můžeme řešit horečku, bolesti, rýmu i kašel. V lékárně pak mnozí pacienti kromě zmíněných léků koupí také CRP test. Má to smysl? O čem hodnota CRP vypovídá?

Test CRP udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi, což je protein, který se vylučuje do krve v reakci na zánět v těle. Hladina CRP se zvyšuje hlavně při infekcích a zánětech.

Smyslem použití CRP testu je určení původu infekce. V případě normálních hodnot CRP se obvykle jedná o virové onemocnění a většinou není důvod užívat antibiotika. Zvýšené hodnoty CRP poukazují na bakteriální infekci. Díky testu CRP Vám lékař předepíše antibiotika jen když jsou opravdu potřeba. Snižuje se tak riziko vzniku antibiotické rezistence. Je důležité vědět, že CRP test není pro lékaře jediným kritériem. Přesnou diagnózu a léčbu vždy stanovuje lékař!

Ordinace lékaře je tím místem, kde CRP test podstupujeme nejčastěji. Mnoho lékařů je vybaveno rychlými POCT přístroji, které CRP vyhodnotí během pár minut a lékař tak může využít výsledek testu pro nastavení vhodné léčby bez čekání na výsledky z laboratoře. V lékárnách jsou již delší dobu dostupné také domácí testy, díky kterým si pacienti mohou orientační hodnotu CRP zjistit sami doma. Neodborné provedení může ovšem výrazně zkreslit výsledek takového testu.

Novou zajímavou možností je podstoupit doma přístrojový CRP test provedený zdravotníkem. To spojuje výhody CRP provedeného doma (nemusíte kvůli CRP do čekárny plné nemocných) s výhodou odborného provedení CRP testu u lékaře. Testy provádí proškolená zdravotní sestra pomocí stejného přístroje, který se používá v ambulancích. Navíc se, stejně jako u lékaře, dozvíte přesnou hodnotu CRP, nikoli jen orientační rozmezí jako tomu je u domácích testů CRP.

Tuto službu v Praze zajišťuje například společnost Medical JT. “Naši klienti jsou zvyklí na nadstandardní péči. V rámci Domácí péče běžně zajišťujeme odběry vzorků pro laboratorní vyšetření přímo u pacientů doma. Nově jsme sestry vybavili přístrojem pro měření CRP přímo na místě. Přijedou za pacientem, během cca 5 min provedou přístrojový CRP test a klient se ihned dozví výsledek. Naše služby nejsou hrazeny z veřejného pojištění. Aktuálně stojí takový výjezd 650 Kč. Cena zahrnuje 1 CRP test a pokud si pacient přeje, je možné namístě provést i další testy, např. více členům rodiny, popřípadě i jiné druhy testů – na Streptokoky, na Covid či chřipku. Každý další test v rámci jednoho výjezdu stojí pak 200 Kč. Vyšetření poskytujeme výhradně v Praze. Pacientům doporučujeme výsledek CRP testu konzultovat s jejich lékařem.” popisuje novou službu Jaroslav Sixta, ze společnosti Medical JT.

Pokud máte o svém zdravotním stavu pochybnosti, vždy se obraťte na svého lékaře. Nízké hodnoty CRP totiž nutně neznamenají, že jste v pořádku nebo že jde výhradně o virové onemocnění. V těle může probíhat menší akutní infekce, lokalizovaný zánět nebo chronické onemocnění. Přesto je CRP test při zjišťování původu onemocnění vítanou pomocí. Pokud Váš stav není vážný, může Vám provedení CRP testu doma ušetřit cestu do plné čekárny a získáte důležitou informaci pro případnou telefonickou konzultaci s lékařem.

ZDROJ: PR zpráva Medical JT, s.r.o., foto: Pixabay